Badanie i analiza wody dla uzdatnienia do użytku

Niezależnie od tego, czy chodzi o wodę w firmie (np. w oczyszczalni ścieków, w zakładzie produkcyjnym, itp.) czy w studnię w przydomowym ogródku, musi zostać odpowiednio zbadane ujście wody. Inaczej taka woda stanowi zagrożenie, ponieważ nie wiemy nic o jej stanie i składzie – możliwe, że zawiera mikroby. Badanie wody najłatwiej zlecić w sanepidzie, ale trzeba także pamiętać, że badanie wody warszawa i inne miasta będą różniły się cennikiem.

Po co badać wodę?

Analiza wody jest potrzebna z wielu względów, a podstawowym  celem takiego działania jest ustalenie, czy z wody w danym ujściu/zbiorniku można korzystać bezpiecznie. Badanie ma na celu również zdefiniować, czy zaszły jakiekolwiek nieprawidłowości i jaki jest stan ewentualnych zanieczyszczeń. Testy wody pomagają w ustaleniu przekroczeń w wodzie i stężenia danych przekroczeń.

Dla kogo potrzebna jest analiza wody?

Zarówno badanie mikrobiologiczne wody i fizykochemiczne jest dostępne dla każdego, kto ma dostęp do jakiekolwiek ujścia wody. Może takie badania zlecić każdy, kto chce lub musi z określonych przyczyn sprawdzić źródło wody, z jakiego korzysta na co dzień. Raczej takie badania przeprowadza się w firmach i ośrodkach, niż na zlecenie indywidualnych osób, szczególnie gdy chodzi o wodę wodociągową. Badanie wody jest natomiast koniecznością w sytuacji czerpania wody z własnego ujęcia do celów użytkowych i spożywczych. Wodociągi muszą kontrolować parametry wody, w przypadku studni nie zajmuje się tym nikt. To użytkownik sam musi zatroszczyć się o bezpieczeństwo i higienę wody, z której korzysta cała rodzina.

Analizę wody z własnego ujęcia szczególnie należy wykonać w przypadku:

 • Korzystania z wody przez dzieci, osoby starsze i schorowane;
 •  Jeżeli woda podrażnia skórę po kąpieli;
 • Jeżeli woda pozostawia po sobie widoczny osad;
 • W przypadku wystąpienia zatrucia po wypiciu wody;
 • Jeżeli woda nagle stała się mętna;
 • W sytuacji, gdy konieczne było wejście do studni;
 • W przypadku, gdy studnia była nieużytkowana przez długi okres;

Rodzaje analizy wody

Wyróżniamy dwa rodzaje analizy wody, które można zlecić zarówno jednocześnie i pojedynczo. Należą do nich:

 1. Analiza fizykochemiczna wody

W analizie fizykochemicznej wody, badaniu poddaje się  określone wskaźniki organoleptyczne. Należą do nich przede wszystkim smak, zapach, barwa, jak również ilość poszczególnych substancji chemicznych, które znajdują się w wodzie.

 1. Analiza mikrobiologiczna

W analizie mikrobiologicznej wody ustala się, czy w jej składzie występują jakiekolwiek niepożądane bakterie, które mogą zagrażać zdrowiu użytkowników.

Kto wykonuje analizy wody?

 • Badania wody sanepid – w tym przypadku badania obejmują pełen zakres, analizę bakteriologiczną oraz fizykochemiczną. Jednak najczęściej takie profesjonalne badania z ramienia sanepidu są droższe.
 • Akredytowane laboratorium badawcze – należą do nich w większości prywatne laboratoria mikrobiologiczne, które oferują szeroki zakres badań specjalistycznych wody.
 • Firmy z branży uzdatniania wody –  najczęściej oferują określony pakiet badań, który w większości przypadków opiera się na analizie fizykochemicznej. Jednak usługi takich firm są stosunkowo tańsze w porównaniu do poprzednich źródeł, a warto podkreślić, że koszt testów jakości wody to zazwyczaj kilka stów.

You may also like...