Leczenie depresji

Leczenie depresji to długotrwały proces, w którym ważną rolę odgrywają dwa czynniki – terapia farmakologiczna oraz psychoterapia. Depresja jest zaburzeniem, które w mózgu objawia się obniżonym poziomem serotoniny oraz noradrenaliny. W takim przypadku depresja przyjmuje postać endogenną. Jednak zaburzenie to może zostać wywołane również przez czynniki zewnętrzne, do których zaliczyć można trwałe cechy osobowości, przepracowanie, stres, uwarunkowana zaczerpnięte z domu rodzinnego. W takiej postaci mówimy o depresji egzogennej. Każdy rodzaj depresji wymaga leczenia, jednak metoda zależna jest od stanu psychicznego pacjenta oraz jego osobowości.

Leczenie depresji a wysiłek fizyczny

Pozytywny wpływ na poprawę stanu pacjenta, a także chronią przed zachorowaniem, bądź nasileniem się objawów jest podejmowanie aktywności fizycznych. W trakcie wysiłku wydzielane są hormony szczęścia czyli endorfina oraz serotonina. Endorfina uśmierza ból a także wprowadza w stan błogostanu, natomiast serotonina związana jest z poczuciem zadowolenia. Z tego powodu sport określa się mianem naturalnego antydepresantu. W celu przełamania izolacji społecznej, którą zostają dotknięte osoby cierpiące na depresję, zaleca się również uprawianie sportów grupowych, co wymaga nawiązania kontaktów interpersonalnych.

Leczenie depresji a czynniki zewnętrzne

Negatywny wpływ na osoby cierpiące na depresję ma również silny i przewlekły stres. W sytuacji, kiedy jest on nieodłączonym elementem chociażby aktualnego miejsca pracy, warto rozważyć jego zmianę. Stres jest również czynnikiem, który nie tylko utrudnia leczenie, ale również może wywołać stany depresyjne.

Leczenie depresji a farmakologia

Przede wszystkim zadaniem leków antydepresyjnych poprawienie nastroju pacjenta poprzez zmniejszenie lęku, uczucia niepokoju, braku kontroli nad sobą, własnym życiem, przygnębienia. Jest to możliwe poprzez wpływ substancji zawartych w lekach na funkcjonowanie mediatorów – serotoniny oraz noradrenaliny. W związku z czym właśnie terapia farmakologiczna jest często stosowana u osób z depresją endogenną. Niestety, dobór leków dla konkretnego pacjenta, nigdy nie jest wyborem oczywistym. Mieszanki substancji, które dają pozytywny efekt w przypadku jednego pacjenta, u drugiego nie przynoszą żadnych rezultatów.
Dlatego potrzebny jest czas oraz stała opieka ze strony psychiatry, aby dobrać optymalny rodzaj antydepresantu oraz jego dawkę.

Czas niezbędny, to stwierdzenia, czy lek przynosi zamierzony efekt, wynosi około 3 – 4 tygodni. Kiedy okazuje się działać skutecznie, pacjent powinien regularnie stosować terapię farmakologiczną przez okres od 3 do 6 miesięcy. Należy o tym pamiętać nawet podczas poprawy nastroju, która jest wynikiem terapii. Często popełnianie uchylenie od terapii następuje w momencie, kiedy osoby zaczynają czuć się dobrze. Zmniejszają wtedy dawki leków, bądź nie zażywają ich regularnie, co w konsekwencji przynosi negatywne skutki, a czasem prowadzi do nawrotu choroby i nasilenia jej objawów. Pomimo długiego okresu przyjmowania leków, należy pamiętać, że nie uzależniają one pacjentów.

Leczenie depresji a psychoterapia

Ten rodzaj terapii uważa się za najskuteczniejszy sposób w leczeniu depresji egzogennej. Początkowo bywa łączony z terapią farmakologicznym, z czasem jednak staje się głównym narzędziem w leczeniu depresji.

You may also like...