Na czym polega szkolenie psów metodami pozytywnymi?

Szkolenie psów metodami pozytywnymi cieszy się w ostatnich latach sporą popularność. Metodologia ta zdobyła wiele pochlebnych opiniami wśród właścicieli czworonogów. Nie można się temu dziwić, ponieważ szkolenia tego typu mają szereg zalet. Przede wszystkim budują ono prawidłowy system relacji psa i właściciela – szkolenie pozwala wzmocnić więź między nimi. Szkolenie psa tą metodą pomaga również pokonać psu wiele barier, które mogą negatywnie wpływać na jego pewność siebie i zachowania w dorosłym życiu. W poniższym artykule przedstawiamy, na czym polegają metody pozytywne i dlaczego są tak skuteczne.

Metody pozytywne – czym się charakteryzują?

Szkolenie psow Warszawa metodą pozytywną – jak wynika z danych zawartych w narzędziu Google Trends, takie zapytanie coraz częściej pojawia się w wyszukiwaniach użytkowników. Pokazuje to nie tylko rosnącą świadomość właścicieli psów na temat szkolenia zwierząt, ale również wskazuje na większe zainteresowanie metodą pozytywną. Czym się ona charakteryzuje?

Cały system metod pozytywnych opiera się na nagradzaniu psa za wykonanie pożądanych zachowań i ignorowaniu zachowań negatywnych. Hierarchia i system nagród są uzależnione od indywidualnych preferencji czworonoga. Jedne dostają od swojego właściciela przekąski i łakocie, inne zabawki, a kolejne możliwość zabawy ze swoim panem. Między innymi dlatego, początkowa faza szkolenia psa tą metodą polega na dogłębnym poznaniu jego motywacji.

Podstawową różnicą między metodami tradycyjnymi, a pozytywnymi w szkoleniu psów jest system kar. W pozytywnych metodach jeżeli pies nie zastosuje się do naszego polecenia, nie powinniśmy go strofować, ani w żaden sposób karać. Zwierzęta pozostające pod presją właściciela zdecydowanie gorzej radzą sobie z wykonywaniem wszelkich komend. W tej metodologii za karę uważa się po prostu brak nagrody dla czworonoga.

Jak wyglądają zajęcia dla psów w metodzie pozytywnej?

Sesja szkoleniowa nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut. Dłuższe zajęcia są dla psa męczące i nużące, przez co z czasem spada efektywność takich sesji. Jak wskazują specjaliści z firmy Fun Dog zajmujący się szkoleniem psów w Warszawie – podczas jednej sesji pies powinien przyswajać tylko jedną komendę. Nie warto mieszać mu w głowie, ponieważ wówczas może on wolniej uczyć się nowej rzeczy.

Jak wskazują sami szkoleniowcy, tresura psa nie kończy się w momencie wyjścia z zajęć. Musimy być ona kontynuowana przez właściciela podczas codziennych czynności i zadań wykonywanych z czworonogiem. Na każdym spacerze, podczas posiłku, a nawet w czasie wspólnej zabawy należy raz na jakiś czas wydawać psu komendę, której nauczył się podczas szkolenia. Za dobrze wykonane polecenie powinien dostać nagrodę. Takie podejście pozwoli szybciej utrwalić psu, które zachowania są dobre i oczekiwane.

Podsumowanie

Szkolenie psów metodą pozytywną zdobywa coraz większe uznanie wśród właścicieli czworonogów. Widać to nie tylko po panujących opiniach na jej temat, ale przede wszystkim na podstawie frekwencji podczas szkoleń psów w Warszawie, Krakowie, czy też Poznaniu.  Sale ćwiczeniowe są wypełnione po brzegi, a szkoleniowcy mają ręce pełne roboty.


Zanim jednak wyślesz swojego pupila na takie zajęcia, warto lepiej poznać metodę pozytywną. Pozwoli to samodzielnie przemycać pewne zachowania i system nagród do codziennych zabaw z psem. Efekty tych ćwiczeń zaskoczą niejednego właściciela!

You may also like...