Samozamykacz do drzwi – jak wybrać idealny?

To niesamowite ułatwienie, kiedy po wyjściu z budynku, czy też posesji nie musisz się zastanawiać, czy zatrzasnąłeś za sobą drzwi. Samozamykacz do drzwi to nie tylko rozwiązanie wygodne i komfortowe, ale w wielu przypadkach również wymagane przez prawo. Szeroka oferta producentów nie ułatwia jednak wybory, dlatego w tym artykule spróbujemy wskazać, jak wybrać idealny samozamykacz.

Jak działają samozamykacze?

To urządzenia bardzo proste w swojej budowie i działaniu. Istotą ich działania jest sprężyna znajdująca się w środku, która naprężą się w czasie otwierania drzwi, a także rozprężą w momencie zamykania drzwi. Ten prosty sposób oddawania energii stosowany jest w starszych i prostszych modelach samozamykaczy, ponieważ w nowocześniejszych rozwiązaniem stosuje się dodatkowe tłumiki hydrauliczne, których zadaniem jest wyhamowanie, a następnie zatrzaśnięcie drzwi. Takie samozamykacze do drzwi określa się terminem mechaniczno – hydrauliczne.

Rodzaje samozamykaczy

Producenci i dystrybutorzy wyróżniają trzy podstawowe rodzaje samozamykaczy do drzwi – ze względu na sposób i miejsce montażu.

  • Samozamykacze górne – najpopularniejszy rodzaj zamykaczy. Używany w domach jednorodzinnych i blokach. Umieszczane jest do góry, zazwyczaj po stronie zawiasów. Wyposażony zostaje w regulator prędkości i siły zamykania.
  • Samozamykacz podłogowy – rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w przypadku drzwi rozwieranych. Cechują się dużymi walorami estetycznymi, dlatego chętnie stosuje się je do drzwi szklanych, ponieważ nie wpływają negatywnie na ich wygląd. Rozwiązanie to dedykowane jest do drzwi jedno- i dwuskrzydłowych.
  • Samozamykacze zintegrowane – są one całkowicie schowane w skrzydle drzwi. Zapewniają hydrauliczną regulację prędkości zamykania drzwi, tłumienia otwierania, a także regulację odbicia drzwi.

Oczywiście, przedstawiony powyżej podział jest jedynie podstawowy, a same zamykacze do drzwi można podzielić na większą liczbę podkategorii. Najlepiej, wybierając się do sklepu mieć jasno sprecyzowane oczekiwania.

Właściwy dobór samozamykacza do drzwi

Eksperci z firmy dobre-zamki.pl zajmujący się sprzedają najlepszych samozamykaczy do drzwi wskazują na 3 podstawowe elementy, które należy brać pod uwagę podczas zakupu tego urządzenia. Są to:

  • waga skrzydła,
  • szerokość skrzydła,
  • lokalizacja drzwi.

Nie w każdych drzwiach najmniejszy samozamykacz spełni swoje zadanie. Należy pamiętać, że w czasie zamykania drzwi powstaje nadciśnienie powietrza, przez co do ich zamknięcia potrzebna jest określona siła. Zastosowanie zamykacza o zbyt małej sile może powodować, że drzwi nie będą się zamykały. Miejscem, w którym należy zwrócić na to zjawisko szczególną uwagę są klatki schodowe w blokach, gdzie otwarcie jednych drzwi może powodować uchylenie kolejnych. Takie zdarzenie jest efektem słabych samozamykaczy.

Samozamykacze do drzwi – cena

Cena za samozamykacz uzależniona jest od kilku czynników. Wpływ na nią ma przede wszystkim zastosowana technologia, a także siła, którą jest w stanie wygenerować.

Najprostsze rozwiązania dostępne w sklepach internetowych kosztują około 180 – 200 zł  – za taką cenę otrzymujemy samozamykacz mechaniczny. W przypadku bardziej skomplikowanych rozwiązań, które przeznaczone są do drzwi zewnętrznych o większych wymaganiach należy liczyć się z kosztem rzędu 700 zł, natomiast za najnowocześniejsze samozamykacze do drzwi należy zapłacić blisko 1000 zł za sztukę.

You may also like...