Wyposażenie domu w dzisiejszych czasach

Co w obecnych czasach jest niezbędne w naszych domach? Lista życzeń cały czas tylko się wydłuża, bo to wychodzi nowa konsola, a to nowy sprzęt do kuchni, a to koniecznie chcemy mieć jakiś gadżet. Wyposażenie przeciętnego domu nie wygląda jednak tak kolorowo. Idąc statystyką, dalej jest więcej biednych ludzi niż bogatych, tak samo tych z średniej półki społecznej. Warto zatem zdecydować się na http://festiwalpultusk.pl/ .

Dom bogacza wypełniony jest nowoczesnym sprzętem, nie mówiąc już o samej prawdopodobnie nowoczesne posiadłości, czy już w naprawdę zamożnych przypadkach ogrodzie – a w nim basen, bramka do gry w piłkę nożną i robot sam ścinający trawę. Łazienka elegancka i zadbana, kuchnia wypełniona masą automatycznych urządzeń i wspomagających cały proces gotowania. W salonie ogromny niekiedy telewizor, konsole do gier i zestaw głośników porozmieszczany po całym mieszkaniu, a nad wszystkim czuwa wynajęta sprzątaczka.

Oczywiście to bardzo stereotypowe wyobrażenie domu osób bogatych i na pewno w dużym stopniu mylne. Spora część mimo dużego majątku pewnie żyje o wiele skromniej lub chociaż nie wpisuje się aż tak bezpośrednio w powyższy opis. Służyło to bardziej pokazaniu jak dzisiejsze mieszkanie może wyglądać w dzisiejszych czasach. Ludzie często są zachłyśnięci przede wszystkim elektronicznymi sprzętami, wstawiają je w każdy element życia, jak i domu, co może doprowadzić do sytuacji, gdzie sztuczna inteligencja wykonują za nas takie podstawowe czynności jak właśnie gotowanie, czy ścinanie własnej trawy w ogródku. Na szczęście ocalał jeszcze bastion sprzątaczek, które mogą zarobić poprzez taką prace, a nie zostały w pełni zamienione przez automatyczne odkurzacze albo automatyczne urządzenie do mycia okien.

Ten opis jest w swojej formie przesadzony, ale zarazem nakreśla obecny problem. Owszem wygoda jest po prostu – dobra? Bo jest wygodą, czyli raczej z definicji czymś pozytywnym, ale zatracenie się w elektronicznym świecie czasami doprowadza do obłędu i wtedy zapominamy o najzwyklejszych życiowych czynnościach, jak i uczuciach. W tak zwanym klasycznym polskim domu, czyli najczęściej mieszkanie w domku wielorodzinnym, kamienicy lub zwyczajnym bloku to raczej dzisiejsza zwyczajność. Brak szerszych odstępów od udogodnień, ale nie wchodzą one w obecnie podstawowe funkcje życia. Telewizor, komputer, konsola, express do kawy, może sokowirówka i tego typu podobne sprzęty – to wszystko jest już na porządku dziennym i absolutnie nikogo nie powinno dziwić. Nie ma tu jednak motywów przesadnej wygody z powodu wysokiej kosztowności.

Najniższa sfera społeczna, czyli właściwie kto? Ludzie biedni w mocniejszym tego słowa znaczeniu, czy już ludzie bezdomni? To zagadnienie można zapewne rozdzielić na kilka kolejnych. Ludzie posiadający własne mieszkanie, ale z kategorii współcześnie uznawanych za biednych, zwykle nie posiadają sprzętów typu komputer, a jak już to na pewno dużo tańszy i gorszy, niż można było się spodziewać. Tak samo jest z telewizorem, jednak już nie możemy mówić o ulepszaczach życia typu express, albo mikrofala. Tutaj wyposażenie domostwa skupia się raczej na elementach faktycznie z ludzkiej natury koniecznych. Ważniejszy będzie wydatek na jedzenie, czyste ubranie, czy jakiekolwiek łóżko, niż spanie na podłodze i lekkie głodowanie przez parę miesięcy w zamian za komputer z Internetem. Takie osoby zwyczajnie potrafią odróżnić zachciankę od konieczności. Przyczyna biedoty może być różna, więc też nie można sprowadzać wszystkiego pod zły los i ogólne przeświadczenie, że biedniejsi są życzliwsi itp., bo tak samo jak przy ludziach bogatych to tylko stereotypy, które zostały użyte, żeby bardziej dosadnie udostępnić przekaz, jakim w tym przypadku jest potencjalne wyposażenie domu.

You may also like...