mazury co zwiedzić

Mazury – gdzie pojechać?

Planujesz rodzinny wyjazd, choć nie wiesz, gdzie udać się tym razem na długo wyczekiwany urlop? Chcesz odpocząć od tłumów i pobyć bliżej natury? Rzeki, setki hektarów lasów na uboczu, ogromne jeziora, ale też ciekawe zabytki i miasta, które zapewnią nam rozrywkę zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Gdzie znajdziemy te wszystkie elementy, które składają się na idealny wypoczynek? Warmia i Mazury! Region Polski z niezwykłym klimatem, który – choć kiedyś zapomniany turystycznie – teraz jest coraz popularniejszym kierunkiem rodzinnych wyjazdów. Śpiesz się zwiedzić Warmię i Mazury, zanim stanie się ona głównym punktem wypoczynku Polaków i nie opędzisz się od tłumów. Poniżej najciekawsze atrakcje tego klimatycznego i jakże barwnego regionu Polski.

gdzie na mazury
kraina wielkich jezior

Spływ Kurtynią

Krutynia to rzeka, która jest jedną z najpopularniejszych w Polsce, jeśli chodzi o kajakowanie. To właśnie blisko 100-kilometrowy odcinek rzeki stanowi często jedyny powód, dla którego decydujemy się na podróż na Warmię i Mazury. Trasa spływu przebiega przez niesamowicie malownicze tereny lasów, puszczy, a także Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który jest objęty ochroną. Oczywiście pomimo tej pozornej dzikości rzeki nie zapomniano o odpowiedniej infrastrukturze dla kajakarzy, którzy w swoim pływającym pojeździe spędzą więcej niż kilka godzin. Co rusz przy rzece, na pomostach znajdziemy bary, restauracje czy po prostu miejsce, gdzie możemy wyprowadzić kajak i cieszyć się doskonałą pogodą. Krutynia to idealne miejsce zarówno dla osób, które dopiero uczą się kajakarstwa, jak i dla osób, które nie jeden spływ mają za sobą. 

Co łączy Kanał Elbląski?

Kanał Elbląski to kolejny punkt obowiązkowy na mapie zwiedzania Warmii i Mazur. Kanał liczy sobie ponad 150 kilometrów i łączy ze sobą Jeziorak i Druzno, będące bardzo popularnymi jeziorami w okolicy. Kanał Elbląski to również idealne miejsce na przejażdżkę kajakiem, ale oprócz tego istnieje możliwość rejsu ekskluzywnym jachtem oraz statkiem. O atrakcyjności tego miejsca może świadczyć fakt, że został on niedawno uznany za jeden z nowych siedmiu cudów Polski. 

co zwiedzać na mazurach

Gdzie jest Wilczy Szaniec?

34 kilometry od Giżycka i zaledwie 10 od Kętrzyna znajduje się Wilczy Szaniec. To słynne miejsce, które w przeszłości stanowiło kwaterę Adolfa Hitlera. W tym właśnie miejscu doszło do nieudanego zamachu na przywódcę nazistowskiej III Rzeszy. Turyści mają możliwość zwiedzania pozostałości kompleksu, choć pod koniec II Wojny Światowej zniszczono znaczną część budynków. Niemniej jednak jest to niezapomniana przygoda dla wszystkich miłośników historii. 

Frombork i Giżycko – co zwiedzać?

Nie sposób nie wspomnieć o dwóch popularnych miastach w regionie – Fromborku i Giżycku. Frombork nazywany jest przez wielu klejnotem Warmii, a najsłynniejszym miejscem jest Wzgórze Katedralne, w którym mieści się gotycka świątynia będąca jednocześnie miejscem grobu Mikołaja Kopernika. To właśnie tutaj znajdziemy wielką rzeźbę astronoma oraz Muzeum jemu poświęcone. Giżycko natomiast to miejsce stanowiące najważniejsze miejsce dla wszystkich żeglarzy, zarówno amatorów, jak i zawodowców. To właśnie w Giżycku znajdziemy kilkanaście portów żeglarskich i stanowi idealną bazę wypadową do dalszego eksplorowania tego niezwykłego regionu. 

frombork architektura
frombork co zwiedzać