domek w górach

Dolny Śląsk – gdzie na weekend?

Dolny Śląsk położony jest w południowo-zachodniej części Polski. To malownicza kraina, która oferuje turystom wiele urokliwych i ciekawych miejsc. Oprócz niezwykłych zakątków przyrody (lasy, góry, kotliny), na obszarze tym znaleźć można wiele tajemniczych zamków i warowni, jak również odwiedzić przepiękne miasta i miasteczka.

Szklarska Poręba – co zwiedzić w okolicy?

Jednym z wielu miejsc, jakie szczególnie warto odwiedzić, eksplorując Dolny Śląsk, jest Szklarska Poręba. Zarówno w samym mieście, jak i w jego okolicach znajdziecie warte odwiedzenia zakątki. Jednym z nich jest Muzeum Minerałów, w którym podziwiać można różnorodne zbiory. Koniecznie trzeba również zobaczyć dom braci Gerharta i Carla Hauptmannów, w którym obecnie mieści się Muzeum Karkonoskie, poświęcone pisarzom.

Szklarska Poręba jest ceniona również za otaczający miasto przepiękny krajobraz. Z centrum prowadzi wiele szlaków, zarówno dla wymagających, jak i początkujących wędrowców. Warto wybrać się na znane Śnieżne Kotły, z których szczytu rozciąga się przepiękny widok na Karkonosze. Po drodze podziwiać można Wodospad Kamieńczyka. Drugim, wartym zobaczenia wodospadem są Szklarki. Niedaleko niego znajduje się schronisko Kochanówka.

karkonosze domki
szklarska poręba domki

Karpacz – atrakcje

Jest to niezwykle popularne miejsce urlopowe w Polsce, odwiedzane przez setki tysięcy osób w ciągu roku. Miasto to kojarzy się nierozłącznie z sezonem narciarskim, jednak poza nim również warto je odwiedzić. W Karpaczu zobaczyć można unikalną budowlę sakralną, tzw. Kościół Wang, czyli ewangelicki kościół, przeniesiony w to miejsce w 1842 roku z miejscowości Vang w Norwegii. Odwiedzić można Muzeum Turystyki i Sportu, w których znajdują się narty Kamila Stocha, czy ciekawe Muzeum Zabawek, w którym zachwycać się można zabawkami z różnych zakątków świata. Zakochani powinni przyjść pod Młynek Miłości.

Wypad do Karpacza koniecznie połączyć należy z wypadem w góry. Bliskość Karkonoszy wręcz determinuje takie rozwiązanie. Zachęca swoim szczytem Śnieżka, Schronisko Samotnia, czy piękne lasy.

kościół wang karpacz
domek w karkonoszach

Karłowice – bieg po miód

Karłowice przyciągają swoich gości przede wszystkim pięknymi zabytkami architektury. Odwiedzając tę okolicę warto zajrzeć do gotyckiego zamku, który został wzniesiony w połowie XIV stulecia. W Karłowicach posługę duszpasterską sprawował “ojciec nowoczesnego pszczelarstwa”  – ks. Jan Dzierżoń. Do dziś można podziwiać dom w którym mieszkał, znajdujący się przy ul. Kościelnej. W Karłowicach odwiedzić można również neogotycki kościół, początkowo ewangelicki. Od lat 50. XX wieku jest to świątynia katolicka.

Gdzie leżą Rudawy Janowickie?

To pasmo górskie położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Obszar ten obfituje w wiele ciekawych, wartych zwiedzania zabytków. Na szczególną uwagę zasługują pałace: XIV wieczny zamek w Karpikach, XVII pałac w Łomnicy, czy pałac w Janowicach Wielkich. To również teren, na którym zobaczyć można ruiny średniowiecznych zamków, np. datowany na 1375 rok zamek Bolczów. Na obszarze Rudaw można podziwiać unikalne formy skalne. Kuszą też góry: szczyt Sokolik czy Skalnik.

pałac w Janowicach
karpacz co zwiedzać

Dolny Śląsk to same cudowne miejsca do odkrycia. Jest ich tak wiele, że przyjeżdżać można w te rejony nie raz!