gdzie nad jezioro

Gdzie wypocząć nad jeziorem?

Jak powstało Jezioro Rożnowskie?

Jedną z atrakcji turystycznych województwa małopolskiego jest Jezioro Rożnowskie, położone niedaleko Tarnowa, Krakowa i Nowego Sącza. Jezioro jest wynikiem spiętrzenia rzeki Dunajec, przy budowie elektrowni Rożnów.

Okolice Jeziora Rożnowskiego to tereny bogate w piękne krajobrazy, chociaż jeszcze niedocenione turystycznie. Turyści znajdą tu wiele ciekawych miejsc i zabytków, które przybliżą im szczegóły lokalnej historii. Tereny Jeziora Rożnowskiego to również możliwość spędzenia czasu na aktywnym, rodzinnym wypoczynku. Jazda konna, spacery czy wspinaczka – każdy znajdzie coś dla siebie.

nowy sącz co zobaczyć
spływ dunajcem

Jezioro Rożnowskie – co zwiedzać?

Niewątpliwą atrakcją turystyczną są zapory w Rożnowie i Czchowie. Powstały one w celu uregulowania biegu Dunajca. Inną atrakcją o podobnym, technicznym, charakterze jest Most Stacha. Jest to kamienna budowla, przechodząca nad jarem, wybudowana przez jednego człowieka – Jana Stacha. Proces budowy trwał trzy lata. Chętni mogą ją oglądać w Znamirowicach.

Piękne kościoły to kolejne punkty na liście miejsc wartych do obejrzenia w okolicy Jeziora Rożnowskiego. Gotyckie, romańskie, a także drewniane świątynie wchodzące w skład Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Pustelnia św. Świerada to miejsce, w którym można się wyciszyć. Położona w lesie sprzyja koncentracji i skupieniu. W pobliżu pustelni znajduje się źródło, które według miejscowych wierzeń posiada właściwości uzdrawiające.

gdzie jechać nad jezioro
odpoczynek nad jeziorem

Pasjonaci tematyki militarnej również znajdą dla siebie ciekawe miejsca do zwiedzenia. Wśród nich można wymienić fortyfikacje w Rożnowie, wybudowane przez ostatniego właściciela ,,górnego” zamku, hetmana Jana Tarnowskiego. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, można je zwiedzać na własną rękę, co może być idealną atrakcją dla osób lubiących eksploracje.

Wspomniany wyżej Jan Tarnowski był ostatnim właścicielem ,,górnego” zamku w Rożnowie, kolejnego zabytku wartego uwagi w tej okolicy. W skład kompleksu zamków, które można zwiedzać, wchodzi tzw. ,,górny”, czyli ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego oraz ,,dolny” – renesansowe fortyfikacje z beluardą.

Aktywny wypoczynek nad jeziorem

Dla osób lubiących aktywny wypoczynek znajdzie się tu wiele ciekawych atrakcji, m.in. liczne szlaki rowerowe i piesze, które pozwolą na poznanie urokliwych miejsc i podziwianie piękna lokalnej flory i fauny. Miłośnicy sportów wodnych mają do dyspozycji kajaki, żaglówki czy rowery wodne, a ponadto plaże i kąpieliska na których można miło spędzić czas.

Wypoczynek w rejonie Jeziora Rożnowskiego to także ciekawa opcja dla osób pasjonujących się wspinaczką. W Rożnowie znajdują się ,,rożnowskie skałki”, które idealnie sprawdzą się jako miejsce tej aktywności. Turyści mogą również skorzystać z parku linowego czy lotu nad przepiękną okolicą.

aktywny wypoczynek
małopolska co robić

W górach nad jeziorem

Jezioro Rożnowskie to znakomity wybór na wczasy lub wycieczkę. Liczne atrakcje turystyczne dostarczą niezapomnianych wrażeń i wspomnień. Doskonałe miejsce zarówno dla osób lubiących aktywnie spędzać czas, jak i dla tych, którzy wolą skupić się na zwiedzaniu i relaksie wśród miejscowej przyrody. Warto pamiętać, że tereny Jeziora Rożnowskiego są atrakcyjne również w sezonie zimowym, ponieważ działa tu stok narciarski, a miejscowe krajobrazy wyglądają pięknie także zimą.

zachód słońca w górach